En bedre skole – for alle
Skole
Arbeiderpartiet vil gi barn og unge en skole som ser hver enkelt elev og utjevner forskjeller.
Tre hovedløfter:
- Leseløftet: De neste fire årene vil vi bruke én milliard kroner ekstra på et nasjonalt leseløft. Elevene skal lese mer hver dag (minimum 15 minutter), få tilgang til flere fysiske bøker, mindre skjermbruk blant de yngste elevene og intensiv lesestøtte for de som trenger det.
- Mer praktisk læring for de yngste: Vi utvider utstyrspotten til også å gjelde 1.–4. trinn, slik at hele grunnskolen får bedre tilgang på praktisk utstyr. Skolen skal være variert og gi rom for både lek, læring og mestring – fra første skoledag.
- Mer aktive skoledager: Arbeiderparti-regjeringen vil erstatte dagens to timer «fysisk aktivitet» for elever i 5. - 7. klasse med to kroppsøvingstimer i uka – med høyere kvalitet og bedre oppfølging. Fysisk aktivitet bidrar til økt læring gjennom bedre helse, hukommelse og konsentrasjon.
En skole med like muligheter
Alle barn skal få like muligheter, uavhengig av bakgrunn eller bosted. Tidlig innsats, flere kvalifiserte lærere, praktisk læring og god oppfølging gir elevene bedre læring og en skole som passer for alle. En sterk offentlig fellesskole skaper samhold og tillit – og er selve grunnmuren i det norske fellesskapet.
Hva Arbeiderpartiet vil med skolen:
Styrket praktisk læring: Vi vil investere 120 millioner i utstyr og innføre en rentekompensasjon for kommuner som investerer i praktisk opplæring.
Et måltid og fysisk aktivitet hver dag: Vi vil gradvis innføre et enkelt, sunt skolemåltid og daglig fysisk aktivitet i skolen.
Gratis SFO: Vi har allerede innført 12 timers gratis kjernetid i skolefritidsordningen for alle første-, andre- og tredjeklassinger.
Styrke skolehelsetjenesten: Vi vil innføre en nasjonal bemanningsnorm for skolehelsetjenesten i tråd med Helsedirektoratets anbefalinger, og forsterke den tidlige tverrfaglige innsatsen rundt elevene i skolen.
Tilpasset opplæring: Vi vil styrke tilpasset opplæring både for elever som sliter og for faglig sterke elever. Arbeiderpartiet vil iverksette tiltak for at gutter skal lykkes bedre i grunnskolen.
- Ta et oppgjør med kvalitetsvurderingssystemet: Vi vil gjennomgå hele systemet for testing og vurdering for å unngå overdreven testing, måling og prestasjonskrav. Det vil vi gjøre sammen med elever, lærere og ledere.
Arbeiderpartiet sier nei til:
Kommersialiseringen av skolen: Vi sier nei til nye kommersielle privatskoler og vil endre privatskoleloven. Fellesskapets penger skal gå til fellesskolen.
Å fjerne PISA og nasjonale prøver i skolen: Vi sier nei til å melde Norge av PISA eller slutte med nasjonale prøver, fordi vi vil ha mer kunnskap om hvordan det går med barna våre. Det er likevel grunn til å være kritisk til bruken av PISA og andre prøver i skolen, og det er viktig å bruke resultatene med varsomhet og omhu for å hindre at de blir brukt feil.
Stille krav og stille opp for elevene
Et trygt skolemiljø er bunnplanken for læring og mestring. Barn og unge skal oppleve klassen og skolen som et trygt fellesskap de selv er viktige deler av. For å lære godt, må man være til stede på skolen. Økt fravær bekymrer. Arbeiderpartiet vil ha tydelige krav og forventninger til at elevene møter på skolen, med rask og tett oppfølging når noen uteblir. Alle elever har rett til å ha det trygt og godt på skolen. De som utsetter andre for mobbing, trusler eller vold, må følges opp og oppleve at det får konsekvenser, for å hindre gjentagelse. De som utsettes for det, skal få god og trygg oppfølging. Samarbeidet mellom skole og hjem er viktig for læring og skolemiljø. Skolen skal legge til rette for godt samarbeid med informasjon og veiledning, særlig for nye skoleforeldre og ved overganger. Foreldre må samtidig ha forståelse for at ansattes tid må fordeles på elevene, og etter behov.
Arbeiderpartiet vil:
- Ha tydelige forventninger og regler for elevers tilstedeværelse på skolen.
- At fravær skal tas tak i raskt, og at tverrfaglige team kobles på tidlig ved behov.
- Gi skolene flere verktøy for å håndtere brudd på ordensreglementet
- Styrke kommunenes arbeid med oppfølging av alvorlige skolemiljøsaker, og vri støtteressursene fra formell saksbehandling til veiledning og forebygging.
- Satse på flere alternative tilbud til de elevene som utøver mobbing og vold.
- Styrke hjem–skole-samarbeidet, og særlig samarbeid om vanskelige temaer som høyt fravær, vold og mobbing.
Skolereform: Heldagsskole for de yngste
De fleste elever på småtrinnet benytter seg i dag av skolefritidsordningen (SFO) etter skoledagen. De yngste tilbringer nesten like mye tid der som i klasserommet. Dette gjør SFO til en viktig del av hverdagen for barna. I mange kommuner gir SFO de yngste elevene en mer aktiv og variert dag med lek, fysisk aktivitet og andre aktiviteter. Det er likevel store forskjeller i tilbudet. Noen steder samarbeides det med lokale idrettslag, kulturskole, korps eller andre deler av frivilligheten om aktivitet i SFO-tiden, mens det andre steder er lite av det.
Arbeiderpartiet vil innføre heldagsskole for de yngste elevene, for en bedre ramme rundt skoledagen. Heldagsskolen skal ikke innebære flere undervisningstimer, men være et helhetlig tilbud hvor skole og SFO-kjernetiden i større grad knyttes sammen, og tilpasses barnas behov for både læring, lek og gode måltidsstunder gjennom skoledagen.
Ved å styrke samarbeidet mellom skolen, Kulturskolen, idretten og lokal frivillighet kan flere få mulighet til å delta i fritidsaktiviteter innenfor skoletiden. Dette kan gjøre småbarnsfamiliers hverdag enklere, bidra til å styrke den lokale frivilligheten og øke rekrutteringen av ansatte i skolen.
Arbeiderpartiet vil:
• Jobbe for et mer helhetlig tilbud til det enkelte barn, hvor skole og SFO ses tydeligere i sammenheng. Heldagsskolen skal være gratis.
• Tilrettelegge for økt samarbeid mellom skole, Kulturskole, idrett og lokal frivillighet.
• At deltakeravgiften i kulturskolen ikke er så høy at noen ekskluderes.