Gründere
Gründere og oppstartsbedrifter
Norge skal være et attraktivt land for gründere! Arbeiderpartiet er derfor opptatt av å legge til rette for oppstartsbedrifter slik at norske ideer skal kunne lykkes i markeder – både hjemme og ute.
Arbeiderpartiet vil:
- Forenkle og tilgjengeliggjøre virkemiddelapparatet. Næringshageprogrammet og inkubasjonsprogrammet, som i år ble flyttet fra Siva til Innovasjon Norge, skal bidra til vekst, bærekraftig omstilling og økt eksport i næringslivet over hele landet.
- Legge til rette for at gründere og oppstartsbedrifter skal ha én vei inn til det næringsrettede virkemiddelapparatet
- Bidra til at næringslivet skal ha gode og forutsigbare rammevilkår. Det skal være enkelt og ubyråkratisk å starte næringsvirksomhet, og staten skal stille opp med verktøy som bidrar til at flere kan lykkes.
- Følge opp skattekommisjonen , med mål om å oppnå enighet i Stortinget om viktige elementer i skattesystemet på tvers av politiske skillelinjer. På den måten kan vi oppnå forutsigbarhet om skattesystemet fremover, som kan stå seg over tid .
- I tråd med regjeringens plan for Norge vil vi jobbe for at hele landet skal ha god tilgang til kraft, transportinfrastruktur og høy kompetanse
Arbeiderpartiet i regjering har jobbet for at gründerne, økosystemet og politikken skal dra i samme retning. Regjeringen la høsten 2024 frem den første stortingsmeldingen om gründere i Norge, Meld. St. 6 (2024–2025) Gründere og oppstartsbedrifter. Den har vært et viktig grunnlagsdokument å løfte frem betydningen av oppstartsbedrifter og gründere, men var samtidig bare en start .
Det næringsrettede virkemiddelapparatet er et viktig verktøy for å styrke konkurransekraften til næringslivet, og vi er opptatt av at vi må få mest mulig ut av de pengene vi bevilger til gründere og vekstbedrifter. Venture-miljøene varslet om kapitaltørke, noe som førte til at regjeringen gjorde endringer i RNB 2026i Investinors mandat. Ved å åpne for fondsinvesteringer under direkteinvesteringsmandatet kan anslagsvis 1 mrd. kroner i første omgang kanaliseres til norske venturefond.
Regjeringen har også lagt frem en forenklingsstrategi for næringslivet. Målet i strategien er å frigjøre tid og ressurser i næringslivet slik at virksomhetene kan bruke mer tid på verdiskaping og mindre på rapportering.